Szkolenia

1. Kto prowadzi szkolenia?
Wszystkie nasze szkolenia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów techniki jazdy. Aby zostać instruktorem techniki jazdy, trzeba odbyć wielogodzinny kurs oraz zdać egzamin państwowy – teoretyczny i praktyczny. Nie należy mylić tego zawodu z instruktorem nauki jazdy, których to w Polsce jest znacznie więcej.

 

2. Czy na szkolenie trzeba się umówić wcześniej?
Tak, trzeba umówić się wcześniej. Rzadko zdarza się, że pracownicy są dostępni „od ręki”. Zalecamy rezerwację z tygodniowym lub dwutygodniowym wyprzedzeniem, a czasem jeszcze większym, jeśli jesteście zainteresowani szkoleniem w najbardziej popularne terminy weekendowe.

 

3. Dla kogo są szkolenia z doskonalenia techniki jazdy? Czy doświadczony kierowca również może się zapisać na takie szkolenie?
Doskonalenie techniki jazdy to szkolenie dla każdego, kto chce się nauczyć czegoś nowego lub sprawdzić swoje umiejętności. Poziom trudności oraz zadania są zawsze dostosowane do umiejętności i predyspozycji kierowcy. Instruktor zawsze bierze pod uwagę wiedzę, doświadczenie oraz zdolności kierowcy, dlatego nawet doświadczony kierowca może zapisać się na szkolenie.

 

4. Jakie szkolenie szczególnie polecacie dla kogoś z małym doświadczeniem jako kierowca?
Polecamy jazdę defensywną oraz doskonalenie techniki jazdy.

 

5. Czym się różni szkolenie z jazdy defensywnej od doskonalenia techniki jazdy?
Jazda defensywna zawsze trwa 3 godziny i odbywa się w ruchu drogowym. Szkolenie z doskonalenia techniki jazdy odbywa się na płytach poślizgowych i może trwać min. 1 godz.

 

6. Czym się różni Skid Training od szkolenia z doskonalenia techniki jazdy?
Skid Training jest szkoleniem trwającym około 4 godziny i obejmuje krótkie wprowadzenie teoretyczne, testy sprawnościowe oraz zadania na płytach poślizgowych (zawsze autem Klienta) pod nadzorem instruktora. Komunikacja odbywa się za pomocą krótkofalówek – instruktor nie siedzi w pojeździe Klienta.
Szkolenie z doskonalenia techniki jazdy jest szkoleniem w formule 1:1 – instruktor siedzi z kierowcą w samochodzie na fotelu pasażera. Podczas tego szkolenia nie ma testów sprawnościowych i teoretycznego wprowadzenia.

 

7. Czy prowadzicie szkolenia podczas pandemii?
Tak, prowadzimy szkolenia z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

 

8. Czy ODTJ Autodrom Pomorze jest otwarty w weekendy?
Tak, Autodrom otwarty jest przez 7 dni w tygodniu, od godz. 8.00 do 20.00. Niekiedy odbywają się u nas imprezy zamknięte, o czym piszemy w kalendarzu na FB.

 

9. Które szkolenie wybrać – moim samochodem czy ODTJ Autodrom Pomorze?
W przypadku korzystania z auta własnego poznasz jego specyfikę, sposób bezpiecznego prowadzenia, gdyż to w tym samochodzie najczęściej przebywasz. Z kolei w aucie ODTJ możliwe jest wyłączenie wszystkich systemów bezpieczeństwa i ukazanie różnic w wykonywaniu trudnych manewrów. Jako optymalne rozwiązanie rekomendujemy odbycie szkolenia autem własnym i przynajmniej 1 godz. autem ODTJ.

 

10. Czy korzystanie podczas szkolenia ze swojego samochodu jest bezpieczne dla mojego auta?
Tak, szkolenie jest jak najbardziej bezpieczne dla samochodu. Przy wykonywaniu poleceń instruktora nie ma możliwości jego uszkodzenia.

 

11. Czy godzina szkolenia wystarczy, aby się czegoś nauczyć?
Godzina szkolenia wystarczy, aby w podstawowy sposób poznać zagadnienie poślizgu oraz reakcje samochodu i własne na to zjawisko. W ciągu godziny zapoznasz się z częścią realizowanych zadań. Godzina na pewno nie wystarczy, aby przebyć od razu cały program. Ilość godzin zależy od umiejętności kursanta i szybkości uczenia się. Ważne, aby mieć świadomość, że w celu zautomatyzowania czynności i stworzenia nawyku, potrzebujemy sporej ilości powtórzeń.

 

12. Czy można wykupić więcej godzin szkolenia?
Tak. Zakup większej ilości godzin szkolenia jest bardzo dobrym pomysłem. Warto jednak pamiętać, aby takie szkolenie podzielić na kilka spotkań.

 

13. Skąd instruktor wie, jakie zadania ćwiczyłem na ostatnim szkoleniu?
Dla każdego kursanta prowadzimy kartę zajęć, w której zapisujemy wykonane manewry oraz ich poprawność. Na następnych spotkaniach pracujemy nad konkretnymi zadaniami, które sprawiały trudność lub wymagały powtarzania.

 

14. Czym różni się szkolenie z doskonalenia techniki jazdy od szkolenia z jazdy sportowej?
Szklenia różnią się celem.  Szkolenie z doskonalenia techniki jazdy odbywa się na płytach poślizgowych i ma na celu poprawę techniki jazdy.  Służy to poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szkolenie z jazdy sportowej głównie odbywa się na torze szosowym i ma na celu pokazanie manewrów służących jak najszybszemu pokonaniu nitki toru.  Powinno się odbyć jako drugie w kolejności (po odbyciu przynajmniej 1 godz. szkolenia na płytach). Szkolenie z jazdy sportowej często wybierają uczestnicy imprez typu Track Day, Quick Race itp.

 

15. Jakie warunki pogodowe muszą być zachowane, żeby szkolenie się odbyło?
Szkolenia prowadzimy przez cały rok, bez względu na pogodę. Na naszych płytach można symulować warunki specjalne oraz doprowadzać do poślizgów również latem, dzięki specjalnemu systemowi ich nawadniania.



16. Czy w czasie szkolenia mogę się z kimś zamienić lub podzielić godzinne szkolenie na kilka osób?
Nie. W szkoleniu może uczestniczyć tylko jedna osoba. Nie ma możliwości podziału jednego szkolenia między dwie osoby.



17. Czy mogę zabrać ze sobą osobę towarzyszącą, aby siedziała z tyłu pojazdu w trakcie szkolenia?

Nie. Osoba towarzysząca nie może być w pojeździe w trakcie szkolenia. Dla osób towarzyszących mamy trybunę, z której można obserwować przebieg szkolenia oraz poczekalnię dla osób niebiorących udziału w szkoleniach. Uwaga! W trakcie epidemii korzystanie z poczekalni jest ograniczone (limit osób).



18. Dlaczego w sklepie internetowym nie zawsze są dostępne wszystkie usługi?
Dzieje się tak z dwóch powodów:
a. niektóre usługi są sezonowe np. Drive Lab pojawia się w sprzedaży pod koniec listopada i obejmuje ograniczoną pulę voucherów,
b. jest ograniczona ilość miejsc na dany termin np. Skid Training, grupowe szkolenie motocyklowe lub Quick Race.



19. Czy prowadzicie naukę jazdy?
Nie.



20. Czy osoba szkolona zawsze musi mieć prawo jazdy?
Tak, w celu odbycia szkolenia lub wynajmu toru zawsze należy posiadać odpowiednie uprawnienia w danej kategorii prawa jazdy. Przed skorzystaniem z naszych usług poprosimy Cię o okazanie prawa jazdy (wersja fizyczna lub w aplikacji mObywatel).


21. Czy ma znaczenie jakim samochodem przyjadę na tor lub szkolenie?

Nie, nie ma to żadnego znaczenia. Szkolenie przeprowadzamy na każdym samochodzie, niezależnie od marki, rocznika, rodzaju napędu, skrzyni biegów czy ogumienia.
Ważne, by pojazd był sprawny technicznie i miał OC (przed szkoleniem poprosimy Cię o okazanie OC i ważnego badania technicznego, na wynajem toru wystarczy OC).


22. Dlaczego muszę zabrać prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie?
Prawo jazdy oraz dokumenty samochodu są niezbędne do przystąpienia do szkolenia, ponieważ nie mamy dostępu do bazy danych (CEPiK), aby sprawdzić Twoje uprawnienia oraz w jakim stopniu pojazd jest sprawny. Ważny przegląd oraz ubezpieczenie są niezbędne, abyśmy mieli pewność, że zarówno Ty, jak i nasz instruktor siedzący w pojeździe, będziecie bezpieczni przez cały okres trwania szkolenia. Dopuszczamy okazanie dokumentów w aplikacji mObywatel.

23. Czy muszę szkolić się pojazdem zarejestrowanym na mnie?
Nie, pojazd nie musi być zarejestrowany na osobę odbywającą szkolenie.



24. Czy organizujecie przejazdy samochodami sportowymi?
Jazdę super szybkimi, sportowymi autami organizują u nas firmy wynajmujące tor i to z nimi trzeba się kontaktować w sprawie tego typu przejazdów.

 

Vouchery

 

1. Jak długo ważne są vouchery?
Większość voucherów ważnych jest przez rok. Wyjątkiem są vouchery sprzedawane promocyjnie – wówczas wyraźnie zaznaczamy, że okres ważności będzie krótszy. Vouchery na Skid Training czy Quick Race ważne są wyłącznie na konkretny dzień realizacji, dostępny do wyboru przy zakupie vouchera. Vouchery na Drive Lab zawsze ważne są do końca marca danego roku. 

Vouchery na szkolenia motocyklowe ważne są do końca sierpnia kolejnego roku kalendarzowego, licząc od roku zakupu. Vouchery na grupowe szkolenia motocyklowe ważne są wyłącznie na konkretny dzień realizacji, dostępny do wyboru przy zakupie vouchera.

 

2. Czy mogę przedłużyć ważność vouchera?
Nie.

 

3. Czy mogę przekazać swój voucher innej osobie?
Tak, wystarczy poinformować nas mailowo komu ma zostać przekazany voucher o danym numerze.

 

4. Czy otrzymam fakturę na zakup vouchera?
Tak. Wystarczy przy zakupie poinformować mailowo lub telefonicznie Biuro Obsługi Klienta.

 

5. Czy można zakupić voucher na określoną kwotę, aby osoba obdarowana mogła sobie wybrać szkolenie?
Nie, prowadzimy sprzedaż wyłącznie voucherów na konkretne szkolenia – zawsze musisz wybrać, jakie szkolenie podarujesz w prezencie. Istnieje możliwość późniejszej dopłaty do vouchera lub wymiany na inną, odpowiadającą kwotowo usługę.

 

6. Czy w przypadku Skid Training, Quick Race lub grupowego szkolenia motocyklowego mogę wykupić voucher „na przyszłość”, bez konkretnej daty?
Nie, vouchery te sprzedawane są wyłącznie na konkretną datę realizacji usługi.

 

 

WYNAJEM

 

1. Czy można wjechać na tor własnym autem, aby podriftować?
Aby jeździć driftem na torze ODTJ Autodrom Pomorze, należy posiadać ważną licencję PZMot-u. W innym wypadku ten typ jazdy nie jest dozwolony.

 

2. Można korzystać samemu z płyt poślizgowych?
Nie. Na płyty poślizgowe można wjeżdżać wyłącznie w trakcie szkoleń, pod ścisłym nadzorem instruktora.


3. Czy wynajmując tor, muszę mieć kask?
W celu indywidualnej jazdy samochodem osobowym nie wymagamy kasku. Nie dotyczy to aut z klatką – wtedy kask jest wymagany.

Poza tym kask wymagany jest podczas:
– szkoleń/sesji motocyklowych,
– jazdy gokartami (korzystając z naszej wypożyczalni wypożyczysz go w cenie usługi),
– imprez samochodowych typu track day, zawody.

Wymagana jest homologacja ECE (zasłonięta szczęka, przyłbica).


4. Czy można u was wynająć quady lub auta terenowe?
Nie.

 

 

 

Motocykle

 

1. Czy można wjechać na tor własnym motocyklem, bez instruktora?
Wynajem toru dla motocyklistów wygląda inaczej niż w przypadku samochodów osobowych, gdyż w przypadku jazdy bez instruktora niezbędny jest ratownik medyczny wraz z odpowiednim sprzętem. Cennik sesji motocyklowych znajduje się tutaj.



2. Czy można szkolić się na waszym motocyklu?
Nie, szkolenie motocyklowe odbywa się wyłącznie na motocyklu Klienta.

 

3. Można przystąpić od razu do szkolenia II stopnia ze względu na duże doświadczenie i umiejętności?
Nie, tryb szkolenia jest zawsze niezmienny – rozpoczynamy od I stopnia bez względu na posiadane doświadczenie i umiejętności. Instruktor dostosuje program szkolenia pod danego kursanta, jego wiedzę i zdolności, w związku z czym na pewno nie będzie to czas stracony. W przypadku zakupu szkolenia na II stopień bez odbycia stopnia I, przeprowadzany zostanie program szkolenia I stopnia.

Kursy

 

1. Jak mogę zapisać się na kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i przewożących wartości pieniężne?
W celu zapisania się na kurs prosimy o pobranie odpowiedniego formularza, wypełnienie go oraz przesłanie skanu lub zdjęcia na nasz adres mailowy. Skontaktujemy się w celu uzgodnienia terminu. W celu otwarcia kursu potrzebne jest zebranie niewielkiej grupy.



2. Czy mogę odbyć zajęcia teoretyczne w formie online?
Nie, przepisy nie przewidują tej formy odbywania zajęć teoretycznych. Aby uzyskać zaświadczenie o odbyciu kursu, należy uczestniczyć fizycznie we wszystkich przewidzianych zajęciach, dokumentując swoją obecność podpisami na liście obecności.


3. Ile dni trwa kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych?
Kurs podstawowy trwa 2 dni (3 dni w przypadku kategorii A). Wynika to z ilości godzin niezbędnych do właściwego przeszkolenia kursantów. Co do zasady pierwszego dnia odbywa się szkolenie teoretyczne, trwające 6 godzin lekcyjnych, a kolejnego dnia (lub 2 dni – kat. A) szkolenie praktyczne, zakończone egzaminem i wydaniem zaświadczenia. Szkolenia uzupełniające skracamy o 1 dzień.


4. Czy mogę od razu ukończyć szkolenie uzupełniające, z pominięciem podstawowego?
Nie, szkolenie uzupełniające przewidziane jest dla osób, które ukończyły już kurs podstawowy.


5. Czy muszę mieć badania lekarskie i psychologiczne przed przystąpieniem do kursu?
Nie, aby przystąpić do kursu wystarczy posiadać uprawnienia na daną kategorię prawa jazdy. Wszystkie badania można wykonać po odbyciu kursu.


6. Czy mogę od razu odbyć kurs na kilka kategorii?
Zawsze jeden kurs odpowiada zdobyciu uprawnień na jedną kategorię. Pierwszym krokiem jest kurs podstawowy, następnie przeprowadza się krótsze kursy uzupełniające.


7. Jak mogę zapisać się na kurs dla kandydatów na instruktorów techniki jazdy?
W celu zapisania się na kurs, prosimy o pobranie odpowiedniego formularza, wypełnienie go oraz przesłanie skanu lub zdjęcia na nasz adres mailowy. Skontaktujemy się w celu uzgodnienia terminu, gdyż w celu otwarcia kursu potrzebne jest zebranie kilkuosobowej grupy.


8. Kiedy odbywa się kurs dla kandydatów na instruktorów techniki jazdy?
Taki kurs z powodu dużej ilości godzin do przeprowadzenia odbywa się zwykle 2 razy w roku. 

Filmy i zdjęcia


1. Czy można u was robić zdjęcia?
W celu uzyskania zgody na fotografowanie należy zgłosić się do Biura Obsługi i zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w trakcie robienia zdjęć. Na obiekcie musisz mieć kamizelkę odblaskową (z wyjątkiem trybuny).



2. Czy istnieje możliwość filmowania dronem?
W celu używania drona należy ten fakt wcześniej zgłosić mailowo oraz uzyskać zgodę, a w ustalonym terminie nagrywania dronem zgłosić się do Biura Obsługi w celu zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa. Na obiekcie musisz mieć kamizelkę odblaskową (z wyjątkiem trybuny).

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
Skontaktuj się z nami:
tel. 514-059-522
biuro@autodrompomorze.pl