fbpx
09 wrz. 2021

ĆWICZENIA RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

23 września o godzinie 10.00 na terenie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Autodrom Pomorze w Pszczółkach odbędą się największe w tym roku ćwiczenia służb ratowniczych oraz policji z powiatu gdańskiego.

Ich celem jest doskonalenie i koordynacja działań ratowniczych. Ćwiczenia będą symulowały wypadek drogowy, w którym zderzył się autobus przewożący dzieci do szkoły z samochodami osobowymi i motocyklami. Umiejętności ratowników, ich determinacja oraz doświadczenie są niezwykle ważne, aby móc sprawniej pomagać innym.

Ćwiczenia ratownicze odbędą się przy współudziale Państwowej Straży Pożarnej z Pruszcza Gdańskiego, Komendy Powiatowej Policji z Pruszcza Gdańskiego, Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku, Ochotniczych Straży Pożarnych z Powiatu Gdańskiego oraz Urzędu Gminy Pszczółki.  Dobra współpraca tych służb gwarantuje szybsze i skuteczniejsze przeprowadzenie akcji ratowniczych.

Ponadto ratownicy doskonalić będą taktykę działań ratowniczych poprzez techniki dojścia do poszkodowanych przy użyciu narzędzi hydraulicznych, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia czy ewakuowaniu poszkodowanych w miejsce bezpieczne. Policjanci będą współuczestniczyć w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczą dowody i przeprowadzą czynności procesowe celem ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku. W razie potrzeby zorganizują objazdy i udzielą informacji mediom.

Po zakończonych ćwiczeniach przewidziano prelekcje z zakresu bezpieczeństwa i pierwszej pomocy przedmedycznej dla ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Pszczółkach.